Možná byste tomu nevěřili, ale i ptačíkrmítka mají nějaká svá daná pravidla, která jen přispějí ptáčkům k příjmu podávané potravy. Většina krmítek je určena především pro ptáčky malé, mezi které můžeme zařadit sýkorky, vrabce, pěnkavy nebo kosáky. Velmi důležitá je velikost krmítek. Pokud chcete do krmítka zabránit vstupu holubům nebo hrdličkám, je potřeba volit krmítko menší velikosti, nebo alespoň přizpůsobit velikost vnitřního prostoru na velikost menšího ptactva.
Je sice pravda, že fantazii se meze nekladou, ale i ptačí krmítko má svá doporučení z hlediska konstrukce. K výrobě takového krmítka je nejlepší dřevo. Nemusí se nutně jednat o masiv. Bohatě postačí i takový smrk. Jestliže chcete zabránit brzkému rozpadu, pak je důležité dřevo co nejlépe ošetřit. K něčemu takovému vám poslouží dva nátěry pomocí kvalitního laku, který je určen pro venkovní prostředí.
Krmítko by z vnitřní strany mělo být ohraničeno a to alespoň dvou centimetrovou ohrádkou. Ptáčkům jsme schopni nabídnout spoustu druhů semínek, ale při větru mohou dobroty popadat na zem. Velkou roli zastává i osazení střechy. Střecha, která má tvar šikmý, nemá pouze estetickou funkci. Jejím účelem je to stejné, co u domů našich. I pro ptáčky je potřeba zajistit dostatečně chráněné místo před kapající vodou a sněhem.
Na internetu je možné nalézt až desítky návodů, jak zhotovit krmítko, které bude nejen estetické, ale hlavně funkční.
Na jejich zhotovení se mohou dokonce podílet i vaše ratolesti. Krmítka je možné všelijak zdobit a vytvářet tak miniatury skutečných domů. Mít na zahradě nebo balkóně pěkné krmítko, které nezaujme pouze ptactvo, ale i sousedy, je velmi roztomilé. Výroba krmítka navíc může být společnou aktivitou pro celou vaši rodinu. Bude vás jistě těšit, že nejeden zimní den pomůžete ptáčkům přečkat mrazivé chvíle. Pohled na krmítko, ve kterém bude osada ptáčků více druhů, stojí určitě za to.