Zanesené odpady v domácnosti patří k obvyklým situacím, které řeší instalatérské firmy v rámci výjezdu havarijní služby. Nemá smysl někoho pomlouvat, že se chová nezodpovědně, a že výjezdy instalatérů jen ztěžuje a zbytečně je zatěžuje, protože toto se může stát opravdu každému. I když se snažíte pečovat o vaši domácnost a odpady čistit pravidelně, může se odpad ucpat tak, že nejde prorazit běžně dostupnými prostředky. Může se to stát i tím, že do odpadů vhazujeme v dobré víře to, co tam nepatří.
Slupky z mrkve a brambor – například toto. Někteří lidé se stále mohou domnívat, že slupky ze zeleniny a ovoce jsou natolik měkké a poddajné, že se uvnitř odpadového potrubí ihned rozloží, a nepředstavují žádné nebezpečí. To je však hluboký omyl, protože i nedřevnaté kusy slupek zůstávají uvnitř odpadů velmi dlouho, v řádu dnů až týdnů. Snadno se mohou zaklínit např. v kolenovém ohybu a mohou pak snáze přijímat na svůj povrch vlasy, chlupy, další odřezky zeleniny, mastnotu z vaření a vzniklou zátku pak musí prorazit až přivolaní instalatéři v Praze.
Hobliny a papírové stelivo – někteří chovatelé domácích zvířat mají pocit, že hobliny jsou natolik malé, že snadno protečou z toalety do kanalizace, a proto se nezdráhají do odpadů vhazovat třeba celý sáček hoblin anebo papírových granulí, které slouží jako stelivo. Nezapomínejte, že ani papír v této podobě, ani hobliny se nedokážou v odpadech rozložit za pár hodin, ale trvá jim to třeba několik měsíců.
Papír – když už byla řeč o papíru, zapamatujte si, že do odpadu patří pouze papír toaletní, a žádný jiný. Ten se totiž v kontaktu s vodou rozkládá velmi rychle, a nepředstavuje pro kanalizaci ani odpady problém. Ale už třeba pouhý papírový kapesník nebo ubrousek může v armatuře ležet několik dnů až týdnů, a za tu dobu na sebe naváže fekálie, a pak se stane, že se vám ucpe toaleta, a nejde to prošťouchnout ani gumovým zvonem, protože vzniklý tlak vody je příliš malý a nános nečistot se nachází moc daleko.