Nabídka je bohatá, jak v kamenných obchodech, tak i v těch internetových. Na co se soustředit především? Recenze si určitě pořádně pročtěte, rovněž věrohodnost obchodu, bohužel tomu tak je a najdou se i tací, kteří neprodávají zrovna kvalitní zboží.
Konkrétní kousek
Každý šperk by měl mít své označení kvality, tím je „punc“. Toto je dáno i zákonem, ti, kteří se zabývají tímto obchodem, by jiné zboží prodávat neměli. Co vlastně punc označuje? Je to vlastně značka pro stupeň ryzosti. Výrobce šperků má rovněž svou vlastní specifickou značku, kterou by měl výrobek označit. U zlata si dejte pozor na to, zda je kousek opravdu celý zlatý nebo jen pozlacený, v tomto případě by rozdíl mezi cenou byl markantní. Pokud si pořídíte kousek pozlacený, počítejte s tím, že za čas vám při běžném nošení nezbyde nic jiného, než ho nechat znovu pozlatit.
Pokud objevíte nějaký pěkný kousek u starožitníka, pak kromě puncu požadujte i certifikát, ten by měl zaručit, že opravdu kupujete kvalitní zboží.
Co se týká drahých kamenů, platí podobná pravidla jako u zlata, stříbra či platiny, doklad o tom, o jaký drahokam či polodrahokam se jedná, někdy je dost těžké poznat, zda to není jen „náhražka“ v podobě umělého, tedy syntetického kamene. I když ty uměle vytvořené jsou na rozdíl od těch přírodních, dokonalého tvaru a kvality, ty přírodní jsou přeci jen jedinečné a nenajdete dva totožné. Jedním z nejdražších je pak diamant. Šperk s ním už je i finančně náročnější záležitostí.
Hitem posledních let jsou prak šperky z chirurgické oceli. Na rozdíl od těch ze stříbra a zlata se nedají nijak upravovat, např. zmenšovat či zvětšovat prstýnky, zkracovat řetízky apod. Prostě zakoupený kousek budete mít pořád v takové podobě, v jaké jste ho pořídili.
Nákup šperků je záležitostí finančně náročnou, proto buďte obezřetní a s výběrem se nijak neukvapte.