Nákup a opravy
Když kupujeme nějaké nové zařízení na elektřinu, je nutné ho koupit ve kvalifikované prodejně nebo na ověřeném e-shopu a při jeho používání je třeba postupovat podle přiloženého návodu. Při opravě elektrospotřebiče je třeba ho vypnout a odpojit od elektřiny, protože by mohlo dojít ke zranění elektrickým proudem. Ke zranění by též mohlo dojít při nákupu na tržnici nebo ve stánku. Raději nekupujte výrobky, které nejsou dobře zabaleny či jim chybí návod k obsluze.
Vysloužilé elektrospotřebiče – co s nimi?
U zařízení, která nefungují, je vždy třeba zvážit opravu. Když jde o něco jednoduchého a rozumíte tomu, můžete se o opravu pokusit sami. Pokud jde ovšem o něco náročnějšího, zavolejte opraváře nebo zařízení odneste do servisu. Jestliže vám ani v servisu zařízení neopraví a vy se ho chcete zbavit, rozhodně ho nevyhazujte do obyčejné popelnice, ani ho nenechávejte před ní. Pokud jde o menší spotřebič, je možné ho vyhodit do červeného kontejneru na elektrospotřebiče, pokud ovšem nemáte v blízkosti vašeho bydliště tento kontejner nebo je vyhazované zařízení moc velké na to, aby se do kontejneru vešlo, necpěte ho tam zbytečně (mohli byste poškodit kontejner), ale odvezte ho do sběrného dvora.
První pomoc při zranění elektrickým proudem
Jak už bylo zmíněno výše, při nesprávném zacházení s elektrospotřebičem či při koupi špatně zabezpečeného elektrospotřebiče může dojít k úrazu elektrickým proudem. Je dobré znát základní první pomoc.
Zranění se projevuje svalovými křečemi, postižený se může přestat hýbat, popřípadě může dojít k srdeční zástavě. Jako první je třeba odstranit od něho zdroj elektrického proudu – tj. zbavit ho kontaktu s poškozeným elektrospotřebičem. Musíte dávat pozor hlavně na sebe – odstrčíte ho dřevěnou tyčí nebo něčím, co nevede elektrický proud. Hlavně se ho nesmíte dotýkat – lidské tělo je velmi dobrý vodič. Nakonec voláte záchranku (můžete volat hned, pokud je vás více, ale nejdůležitější je zbavit postiženého zdroje elektrického proudu).