Paddleboarding je vodní sport, při němž se jezdec pomocí dlouhého pádla pohybuje po vodě na prkně, které se velmi podobá klasickému surfovému longboardu. Známe jej také pod zkratkou SUP (Stand Up Paddle – česky pádlování ve stoje) nebo počeštěném názvu pádlbord.

sunrise-2916338_960_720

Ačkoli by se mohlo zdát, že historie tohoto sportu není nijak zvlášť dlouhá, není tomu tak. Jenom nám byl poměrně dlouho nedostupný, protože zprvu se provozoval pouze na moři. Teprve později z důvodu procvičování kondice právě pro lidi, kteří mají moře daleko, se ujal také na jezerech, rybnících, ale i řekách. Začátky se tedy datují již do roku 1960, kdy surfaři z Havaje z důvodu fotografování začínajících surfařů stáli na prkně v klidnějších vodách, aby mohli tuto činnost provést a pohybovali se právě pomocí pádla.

yoga-1634439_960_720

Paddleboarding https://www.onlinechlap.cz/paddleboarding-je-pro-vsechny-odvazlivce/ nelze provozovat bez paddleboardů – jakýchsi plováků, jejichž zásadními vlastnostmi, které bychom měli zohlednit při výběru jsou:

  • Tuhost

Čím tužší je materiál, z něhož je plovák vyroben, tím efektivněji bude využita energie vložená do pohybu po vodě. Rozhodně se nesmí prolamovat. Závisí samozřejmě na hmotnosti jezdce – osoby do 60 kg si mohou dovolit jednovrstvý 10 cm plovák.

  • Hmotnost

Čím lehčí plovák, tím je lépe ovladatelný. Nízkou hmotnost oceníte také při přepravě autobusem, vlakem či letadlem (zde především je třeba dbát na dodržení hmotnostních limitů). Nejmodernější typy mají už i pouhých 8 kg.

  • Šířka

Šířka je důležitá pro stabilitu – čím je větší, tím je plovák stabilnější. Pro začátečníky se proto doporučuje minimální šířka 31 palců. Pokud na něm chcete provozovat jógu, sáhněte alespoň po 34palcovém YOGA boardu, naopak pro závodění na rychlost se bude hodit extra úzký a dlouhý paddleboard (např. 14 palců). Většinou se ale setkáme s rozmezím 30 až 32 palců.

Kromě samotného paddleboardu se zaměřte také na pádlo. Obvykle bývá součástí a skládá se ze tří částí s hliníkovou, laminátovou či karbonovou násadou. Pádlo nesmí být příliš měkké, protože by docházelo ke zbytečným ztrátám energie, ale nesmí být ani příliš tuhé, z toho by nás zase mohli bolet klouby. Ke zefektivnění záběru mají pádla odkloněný list od osy dříku, využít lze také dvoulisté pádlo pro pádlování vsedě.