Také patříte k lidem, kteří už nějakou dobu uvažují nad tím, jak moc je pro ně zajímavá investice do bitcoinů, a že by nebylo marné nějaké ty virtuální mince také získat? Možná vás láká těžba bitcoinů, a tak uvažujete, co všechno k ní budete potřebovat? Anebo zatím jen tápete, co to všechno vlastně znamená, a jakým způsobem svět virtuálních peněz vůbec funguje.
Ta často skloňovaná těžba bitcoinů je vlastně jen potvrzováním probíhajících transakcí ve virtuální měně. Na rozdíl od všem důvěrně známých peněz, je svět virtuální měny decentralizovaný, což z něj činí velice lákavou věc pro různé obchodníky. Transakce probíhají peer to peer, tedy přímo mezi jednotlivými uživateli a na jejich potvrzování se podílejí samotní uživatelé této měny, konkrétně těžaři. Zatímco v případě korun nad všemi transakcemi bdí a dohlíží centrální autorita jako je banka, tak ve světě virtuální měny něco takového neplatí. Díky tomu jsou transakce rychlé, nevratné, není možné je falšovat, a přestože jsou maximálně anonymní, tak jsou také naprosto transparentní.
Jakmile je transakce ve virtuální měně potvrzena, zařadí se do takzvaného bloku transakcí, tyto bloky se postupně přidávají do dlouhého řetězce – blockchainu, což je v podstatě veřejná databáze všech proběhlých transakcí. Po vytěžení každého bloku se uvolní určité množství virtuální měny, kterou si mezi sebe rozdělí těžaři jako odměnu za svou práci.
Chcete-li, aby vaše těžba byla efektivní, a abyste na ní mohli vydělávat, je nezbytné, abyste měli co nejvyšší těžební sílu. A získat takovou sílu v případě bitcoinu není vůbec snadné. Těžba mincí je čím dál, tím více náročná na výpočetní výkon a bez speciálního asic mineru se při ní neobejdete. Než se do ní vrhnete, měli byste si v první řadě dobře spočítat, zda se vám bitcoin mining opravdu vyplatí, a zda by nebylo lepší zaměřit svou pozornost na jiný druh elektronických peněz.