Představte si, že máte před sebou týden dovolené, a čeká vás jízda na delší vzdálenost, například na východ Slovenska nebo do Chorvatska. Usednete za volant a zamíříte za svým cílem. Nad vámi svítí slunce, počasí je pro cestování ideální, a tak se zdá, že vše bude probíhat naprosto v poklidu, a bez nehody. Na cestu jste se řádně připravili, nejste vystresovaní a jste důkladně vyspalí a odpočatí.
Najednou se však obloha zatáhne a dojde ke krátké dešťové přeháňce. Za chvíli opět vysvitne slunce, ale krajina pokrytá vodou se začne v lesku slunečních paprsků nepříjemně třpytit a odrážet světlo přímo do očí. Budete tímto jevem nepříjemně oslněni a může se stát, že na okamžik ztratíte kontrolu nad vozidlem, a neuvědomíte si, že na okraji vozovky se pohybují chodci. Pokud některého z nich srazíte a způsobíte mu smrtelná zranění, budete si to vyčítat do konce života a navíc vás ještě může stihnout trest odnětí svobody za nedbalost, která zavinila smrt člověka.
Kdybyste ovšem měli v tu chvíli u sebe polarizační brýle pro řidiče, je velmi pravděpodobné, že byste žádnou nehodu nezpůsobili. Brýle totiž dovedou odfiltrovat většinu nepříjemných odlesků a tím pádem zabránit oslňování. V podstatě s nimi vidíte podobně, jako když by k žádnému dešti nedošlo.
Brýle i pro cyklisty
Polarizační brýle nejsou určené pouze pro řidiče motorových vozidel, jsou vhodné i pro cyklisty, kteří sami mohou způsobit dopravní nehodu, pokud náhle vybočí ze směru jízdy, a přímo pod kola jedoucího auta. Brýle užijí cyklisté i na cyklostezkách, kde sice žádné automobily nepotkáte, ale může tu dojít ke srážce s jiným cyklistou, s chodcem nebo s různými překážkami, které se tu vyskytují.
Brýle se zhotovují jako „unisex“, tedy jsou vhodné pro muže i ženy bez rozdílu věku a můžete je mít s sebou v ochranném pouzdře prakticky kdekoli, uložené v kabelce, v kufříku, v cyklistickém batohu nebo ve schránce před sedadlem spolujezdce v automobilu.