Na úvod řekněme, že se jedná o práci s vlnou, kterou postupně formujeme vpichy jehlou. Tato výtvarná technika totiž využívá přirozených vlastností ovčího rouna, které ve vlhkých podmínkách a v teple plstnatí. Ovšem nepředstavujte si nyní nečesané, špatně opečovávané ovečky, které na sobě tahají chumáče plstnaté vlny, i když je to přesně to, o čem je nyní řeč. Každý, kdo se baví plstěním, formuje rouno do tvaru, o který má zájem. V žádném případě vám tedy nehrozí, že výsledkem vaší pilné práce bude jakýsi neforemný umazaný chuchvalec. Ba naopak. Plstění jako výtvarná technika není žádným velkým moderním objevem.
Plstěním se lidé zabývali již hodně dávno a od nepaměti jej využívali k vytváření různých pokrývek hlavy či nohou, vytváření ozdob anebo praktických pomůcek a bytových doplňků. V dnešní době bylo plstění svým způsobem znovuobjeveno. Možná s tím rozdílem, že lidé, kteří se dnes plstění věnují jako svému řemeslu či koníčku, mají k dispozici mnoho šikovných pomůcek a různé typy rouna.
Nicméně v žádném případě se nemusíte obávat, že pokud se pro plstění rozhodnete, budete do něj musit vložit mnoho peněz. I samotná vstupní investice sloužící k pořízení základních pomůcek jako jsou plstící jehla, molitanová podložka či různá rouna, je poměrně zanedbatelná ve srovnání s jinými výtvarnými technikami. Spíše si dnes můžete vybírat z mnoha druhů barevného či přírodního rouna, můžete si zvolit také další pomůcky jako například olivové mýdlo, molitan či rozmanité jehly.
A ani plstění samotné není nijak náročnou záležitostí. K výsledku vás dovede vaše trpělivé vpichování jehlou do rouna, a nadto i trochu fantazie a zručnosti.